Skip to content
Herbária
  • Blog
  • Gyógynövények és a természetes gyógymód az egészség őrei
Site Search

Feszültségoldó gyógynövények

  • 2018-11-192019-04-01
  • by Szabó Kriszti

A legkomolyabb civilizációs problémánk a stressz, ami számos fizikai megbetegedést okozhat. A feszültség általában a munka, és/vagy a magánélet miatt keletkezik. Általános tünetei az álmatlanság, napközbeni türelmetlenség, idegesség, nyugtalanság.
Mielőtt azonban nyugtatókhoz, feszültségoldókhoz fordulnánk, először az alábbi feszültségoldó gyógynövények iható, ehető változatait érdemes kipróbálni!

Érdemes a természet patikájához fordulni enyhe panaszok esetén.

 

Feszültségoldó gyógynövények: orbáncfű (Hypericum perforatum)

Az orbáncfű ideg- és immunrendszer erősítő, nyugtató, gyomoridegre, depresszió ellen használható. Virágzáskor a föld feletti hajtásokat gyűjtjük. Olaja kiváló sebgyógyító hatású. Már nem vérző műtéti hegekre, égési sebekre lehet kenni. A bőr megújuló képességét segíti. Igen erős immunerősítő hatása van. Vírusölő tulajdonsága miatt HIV vírusnál, herpeszvírusnál, hepatitisz B és C vírusnál bizonyul hatásosnak. Használható még epehajtóként, görcsoldóként, vízhajtóként és nyálkaoldásra. Emésztésjavító, savcsökkentő hatása is van.

Az orbáncfű ellenjavallatai: terhesség, szoptatás alatt, erős vérhígító, antidepresszánsok, altatók szedése és epekő esetén, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Fogamzásgátlók és fájdalomcsillapító gyógyszerek hatékonyságát csökkentheti. Fényérzékenységet okozhat.

 

Feszültségoldó gyógynövények: macskagyökér (Valeriana officinalis)

A macskagyökér az egyik leghatásosabb nyugtató gyógynövény. Stresszoldó, idegességre, szívdobogásra, fulladásra, asztmatikus rohamra, gyomor, béltraktus idegi eredetű bántalmai esetén is alkalmazzuk. Álmatlanságra, migrénes fejfájásra is ajánlott. Csökkenti az idegességből adódó magasabb vérnyomást.

A macskagyökér mellékhátasai: Hosszú távú használat esetén kontaktallergia, fejfájás, midriázis alakulhat ki.

 

Feszültségoldó gyógynövények: citromfű (Melissa officinalis)

A citromfű elsősorban idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túlműködésből adódó idegességet. Menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas. Friss levelével saláták, mártások ízesíthetők. Leveleit gyűjtjük virágzás kezdetén.

Napi egy-három csészével korlátlan ideig iható.

 

Összegzés

A szorongás alvászavarokhoz vezethet így az idegrendszer még jobban kimerül. Ezzel párhuzamban a fizikai és szellemi teljesítőképesség csökken. Ha panaszod van, érdemes a természet patikájából választani orvosságot és nem szintetikus gyógyszereket szedni. A nyugtató gyógynövények azért is előnyösebbek, mert nem lehet hozzászoktatni a szervezetet, sem pedig túladagolni őket.

Nem csak a gyógyászatban, hanem a szépségiparban is használhatjuk a gyógynövényeket. Tudj meg többet a gyógynövényes hajápolásról!

Természetes hajápolás gyógynövényekkel
Légúti megbetegedések enyhítése gyógynövényekkel
Szabó Kriszti

szikra81@gmail.com

Related articles

Keringési zavarok javítása gyógynövényekkel
Vesekő gyógynövényes kezelése
Légúti megbetegedések enyhítése gyógynövényekkel
Természetes hajápolás gyógynövényekkel

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Gyógynövények, egészség, természetes gyógymód | Gyógynövények